Zbraně z jižní Moravy putují do celého světa

Zbrojovka Brno byla známa již za socialismu, precizní výrobky odtud putovaly do celého světa a nejinak je tomu i dnes. České, potažmo Moravské zbraně zásobují policisty, armádu, ale střílí se z nich dokonce i v Jižní Americe a v Africe.
zlaté náboje

Vojenské, lovecké a sportovní

Tuto firmu v roce 2008 odkoupila Česká zbrojovka z Uherského Brodu, která je ve srovnání s brněnským provozem mnohonásobně větší. Pracuje tu téměř dva tisíce lidí a brány továrny opouští pravidelně samopaly, pistole, dokonce speciály na lov slonů a granátomety.
Výrobní hala je dlouhá půl druhého kilometru a vzhledem k vysoké poptávce po zbraních se bude provoz rozšiřovat do pobočky na Slovensku. Většinu haly zaplnily speciální obráběcí CNC systémy, zde se jednotlivé komponenty výrobků frézují a brousí s přesností na tisíciny milimetru. Výrobce dodává, že u velmi přesných zbraní záleží doslova na lidském životě. U tzv.“sniperů“, kteří ostřelují zločince v případě uvězněných rukojmí, jde u dostřelu do 750 metrů o každý milimetr. Přesný zásah je v tomto případě klíčový.
druhy zbraní

Chrom molybdenová ocel

Základem pro výrobu zbraní je velmi pevná a odolná chrom molybdenová ocel, která musí pracovat v extrémních klimatických podmínkách, tedy např. jak v horku na Sahaře, tak i v třeskutém mrazu na Aljašce.
Každý vyrobený prototyp musí otestovat Český úřad pro zkoušky střeliva a zbraní, pak se provádí praktický test dvou vystřílených zásobníků ostrého střeliva a nakonec se odzkouší přesnost, kterou obstarávají profesionální zkušení střelci. Firma se může pochlubit zajímavostí, že za celých 21 let výroby se nestalo ani jednou, že by zbraň neprošla náročnou testovací fází. Zajímavé také je, že všichni zaměstnanci musí mít platný zbrojní průkaz, musí umět se zbraněmi nakládat, a také musí pravidelně chodit střílet na střelnici. A to dokonce i sekretářka.