Chov želvy Zelenavé


Želva Zelenavá (Testudo hermanni)je velmi rozšířený druh suchozemské želvy. Je poměrně o dost méně náročná na chov, než ostatní suchozemské želvy. Žije průměrně 50-80 let a dorůstá maximálně 25cm (u samice maximálně 20cm).

želva

Potřeby
1.       Terárium nejméně 40×30 s dostatečným větráním.
2.       Zemina smíchaná s pískem. Popřípadě hobliny.
3.       UV osvětlení.
4.       Výhřevná žárovka
5.       Pár větších oblázků.
6.       Nízké větší misky na potravu a vodu.
7.       Úkryt.
8.       Sépiovou kost.
Terárium pravidelně zvlhčujte. Želva musí mít přísun denního světla. Pozor na průvan. Přes den želvě zapněte obě žárovky. Želva se bude vyhřívat. V noci naopak vše vypněte, a snižte celkově teplotu na cca 18-20 stupňů Celsia.

Potrava
1.       Pampeliškové listy
2.       Jitrocel
3.       Čínské zelí
4.       Rukola
5.       Polníček
6.       Římský salát
7.       Listy maliníku
8.       Čekanka
 
V letním období využívejte potravu z přírody. V zimním období převážně čínské zelí a rukolu. Potravu vždy posypte drcenými skořápkami od vajec kvůli pravidelnému přísunu vápníku.
 
 
Život želvy
Želvu koupejte. Minimálně 2krát týdně, ale je dobré ji zvyknout na denní koupání. Želvě pomůžete vyprázdnit se, odvápnit se a dohnat potřebnou vlhkost. Stačí 5-15 minut. Vodu pokojové teploty, do poloviny krunýře. Nebojte se, želva vysune hlavu výše.

vodní želva
 
Pokud můžete, udělejte želvě venkovní výběh.  Želvu tam můžete ponechat téměř neustále, dokud se teploty nebudou blížit k nule. Výběh však musí být zajištěn proti nebezpečí, které želvě hrozí (kuny, kočky, dravci, klíšťata atd.). Želva musí mít možnost úkrytu před přímým sluncem a dostatečný přísun vody.
 
Želvu nenechávejte volně pochodovat po koberci. Je náchylná k nastydnutí z průvanu, navíc na ni může něco spadnout, či na ni můžete nechtěně šlápnout.
 
Pokud spí, nezvedejte ji. Dopřejte ji klidný spánek.
 
Želvě nepodávejte žádné jídlo kromě doporučeného. Obzvlášť žádné cukrovinky a pokrmy.
 
Pokud se rozhodnete želvu zazimovat, poraďte se se zkušeným chovatelem. V opačném případě dopřejte želvě jen zimní odpočinek. Postupně ji uberte teplotu a omezte potravu.
 
Želvě můžete pořídit kamaráda. Nejlépe přibližně stejně velkou želvu stejného druhu.