Nejlepší cesta je vysvětlování

Zdaleka nejste jediní rodiče, kteří mají se svými dětmi starosti a už neví, jak na nich, aby konečně poslouchaly. Je to světový problém, který je bohužel údělem každého rodiče – poprat se s výchovou jeho dětí, i když je to někdy maraton.
Jakých chyb se však při učení našich dětí o tom, co je správné a co ne dopouštíme jako rodiče? A co je naopak lepší a účinnější cesta k tomu, jak docílit toho, aby vás pochopily?
polibek od matky

▪        Když vám ujdou nervy

Stalo se to všem a nemyslete si, že vám se to vyhne. I když se považujete za klidného a vlídného rodiče, jednou se dostanete do situace, kdy vám dojde trpělivost a zakročíte razantněji než jindy.
Nemějte obavy, nebudete první ani poslední rodiče, kteří dají svému dítěti „na zadek“.
Co je však horší je to, že to nebude mít prakticky žádný pozitivní efekt. Děti si fyzické tresty (i když jsou nepatrné) vykládají jako ublížení na jejich egu a v určitém momentu, vás můžou i na malou chvíli pokládat za nepřátele.

▪        Křik, přes který vás stejně neposlouchají

Považujete křičení za jedinou úspěšnou možnost, jak vaše děti postavit do latě? V tom případě se pletete, protože si to pouze myslíte. Při zvýšení hlasu vaše děti sice zpozorní a do značné míry se uklidní, ovšem pointa, která se schovává za vašim vážným postojem jim nedojde tak, jak by měla jako například při obyčejném vysvětlení toho, o co vám jde.
otec s dítětem

S rozumem a klidně

Může se to zdát zcela nemožné, ale vše lze dát do pořádku a příště se vyhnout nepříjemnostem, pomocí klidného vysvětlení toho, co se stalo.
Dítě dokáže vstřebat daleko více informací, pokud jsou mu poskytnuté v klidu a bez stresu.
To značí, že se váš přístup, kdy šílíte z každé výtržnosti, co vaše dítě provedlo musí obrátit v postoj rozumného rodiče, který touží po tom, dítěti nejen pohrozit, ale především vysvětlit to, kde se stala chyba. Metoda vysvětlování je přitom málo používaná, ale přináší velké úspěchy a porozumění u dětí. Věřte tomu, že když ji začnete aplikovat i u vás doma, časem nebude prostor, ani potřeba řešit situace s křikem nebo s pocitem toho, že se jednou zblázníte.