Nelegální věci, kterých se dopouštíme na internetu



1.     Fake profily
Jedná se o profily lidí, kteří při registraci například u sociálních sítí, použili nepravdivé identifikační údaje. Asi každý jsme někdy do webových formulářů napsali údaje, jež se neshodovaly s údaji v našem občanském průkazu. Běžné je to například u instagramových profilů. Chcete-li sledovat někoho, koho nemáte příliš v lásce, pak zvolíte cestu anonymního fake profilu a máte tak volnou ruku například v negativním anonymním hodnocení daného jedince a jeho instagramového profilu. Zdá se to jako banalita, bohužel i toto je trestný čin.  Pokaždé, když použijete nepravdivé identifikační údaje na nějakou stránku, pak tím porušujete podmínky stanovené pro používání webové články, což může být v některých případech kvalifikováno i jako hackerství.
wifi v přírodě
2.     Wi-Fi
Řekněme si upřímně, že mobilní operátoři se svými mobilními daty nejsou zrovna ta nejlevnější záležitost.  Pokud jsme v pohodlí domova připojeni ke své vlastní Wi-Fi, pak se nic vážného neděje. Problém nastává v případě, pokud jsme na veřejném prostranství a hledáme volnou Wi-Fi, ke které bychom se připojili a mohli tak odepsat svým přátelům. Jakmile objevíme nezaheslovanou Wi-Fi, jásáme. Bohužel připojení na soukromou nezaheslovanou Wi-Fi je kvalifikováno opět jako trestný čin.  V trestním zákoně je tato činnost popsána jako neoprávněné připojení k internetu. Pokud vám tedy majitel nedal souhlas k používání této sítě, pak jednak využíváte síť internet zadarmo a také zároveň pácháte škodu majitelovy. 

3.     Prodej na internetu
Prodávali jste někdy něco na internetu? Určitě ano, ale kolik z vás následně zaplatilo daň z příjmu? Prodat můžeme prakticky cokoliv, nesmíme však zapomínat, že jako prodejce máme i své povinnosti. Občasný domácí prodej není podnikání, proto k němu není potřebné další oprávnění, pokud však prodejem začnete vydělávat na své živobytí, dopouštíte se nelegálního prodávání a okrádáte stát.
káva u macbooku
4.     Šikana
Na internetu si spousta lidi myslí, že jsou anonymní, proto se můžeme častěji setkat s nadávkami, pomluvami či urážkami. Někdy stačí napsat něco, co se zdá druhému jako obtěžující a zde může vzniknout problém. Za šikanu můžete být trestně stíháni nebo dokonce skončit v kriminále.