Dvojčata a jejich přínos rodině


Dvojitá radost pro rodinu
Kopec radosti, ale také zároveň dva kopce starostí – tak by bylo možné vyjádřit situaci v rodině po narození dvojčat, ať už jsou tato jedno – či dvojvaječnými sourozenci.
Pokud se maminka s tatínkem těší na svého potomka, pak je zcela jasné, že u dvou očekávaných přírůstků, se bude podobné očekávání násobit.
sestřičky dvojčátka 
Když dva dělají totéž…
Dvojčata jsou skvělá v tom, že ačkoli se na sebe mohou značným způsobem (někdy identicky) podobat, jejich projevy se tak, jak postupně stárnou, stávají rozmanitými a velmi často odlišnými. Představte si, že byste mohli na vlastní oči denně sledovat to, jak se od sebe postupně začínají odlišovat dvě dokonale stejně vypadající lidští jedinci. A navíc takoví, které jste stvořili Vy sami! Podobná zkušenost je k nezaplacení a jako rodič na ní oceníte i to, že si uvědomíte, jak velký vliv na vývoj dítěte máte svým vlastním chováním a působením
veselá dvojčátka 
Kde může být zakopán pes
Z negativ, která se váží k výchově dvojčat, povětšinou napadnou člověka zejména ta „materiální“ či „technická“, k nimž patří nutnost přizpůsobit bydlení k výchově nikoli jednoho malého človíčka, ale hned dvou přírůstků najednou. Co do finanční nákladnosti mohou být částky závratnými, jelikož není možné zavést systém „dědění“ některých věcí po jiných sourozencích (i kdyby totiž dvojčata již nějakého předchozího bratra či sestru měla, je nepravděpodobné, že by se jednalo taktéž o dvojčata, aby bylo možné nová dítka oblékat, uspávat a bavit obě najednou).
Jak pak dvojčata dosahují vyššího a vyššího věku, je nutné u nich řešit nejen geometrickou řadou narůstající náklady (kupříkladu na vzdělání apod.), ale také běžné problémy spojené s dospíváním, kdy dvojitá porce starostí rodičů je ještě okořeněna častou spoluprací dvojčat ve snaze dosáhnout vytyčených – rodiči třeba i neodsouhlasených – cílů.