Kontaktní rodičovství

Prvně trochu teorie. Kontaktní rodičovství pochází z osmdesátých let, kdy William Sears v Americe vytvořil pojem Attachment parenting. Propojoval výchovu dětí s teorií citové vazby. Cílem kontaktního rodičovství bylo upevnění vztahu mezi matkou a dítětem, podpora mateřské empatie a schopnosti rodiče reagovat na podporu dítěte. Co všechno obsahuje?

dítě v nosítku

Bonding – nejspíš jste se s tímto pojmem v poslední době již setkali. Spojuje se především s porodnictvím. Jedná se o dobu těsně po porodu dítěte, kdy je dítě položeno na tělo matky a je mu umožněno přisátí k prsu. V tomto období děti nejvíce vnímají a navazuje se velké pouto mezi matkou a dítětem. Bonding by neměl být přerušený žádnými rutinními vyšetřeními, vážením měřením a podobně. Samozřejmě pokud jde o život dítěte, bondig neproběhne. Jedná se však o krajní případy.
ruka mimča

Kojení – kojení je jedním ze základů mateřství. Samozřejmě, pokud nemůžete kojit, nic se neděje a rozhodně nejste horší mámou. Při kojení se vytváří silný důvěrný vztah a kojící matky se lépe vžívají do dětí. Hormony podporují intuici matky při péči o dítě. Kojit by se mělo dle potřeb dítěte, nedejte na rady z porodnice kojit po třech hodinách. Kojení je důležité především v prvních šesti měsících, ale je dobré v něm pokračovat jako doplněk k pevné stravě aspoň do dvou let.

Nošení dětí – nošení dětí je prospěšné jak pro maminku tak pro dítě. Děti, které jsou nošené méně pláčou a maminky mají volné ruce. Děti jsou delší čas bdělé a více sledují své prostředí. Dokonce i výzkumy potvrzují, že děti nošené v průběhu prvního roku vykazují v budoucnu bezpečnou citovou vazbu. Nošení se určitě nebojte, podporuje jej i Česká pediatrická společnost, která vyvěsila vyjádření na své stránky.

Společné spaní – společné spaní je často spojováno se SIDS (Syndrom náhlého úmrtí kojence), v současné době se však výzkumy dokazuje spíše opak. Dítě vnímá dospělého a dýchá podle něj. Dítě s vámi může spát klidně do tří let, nebojte se že by nebylo samostatné, spíše naopak. Dodáte mu potřebnou důvěru. Ne všem dětem to samozřejmě vyhovuje, pokud tomu vašemu ne, nebojte se jej nechat spát samotné v postýlce.

Důvěra v pláč dítěte – rodiče v kontaktním rodičovství vnímají pláč jako vyjádření potřeby dítěte a ne jako manipulaci. Reagují tedy na pláč dítěte a snaží se vždy uspokojit jejich potřeby tak, aby plakat nemuselo.

Rovnováha – v kontaktním rodičovství se nezapomíná ani na maminku. I ta totiž musí myslet na sebe a relaxovat, dostatečně odpočívat a neměla by odmítat pomoc okolí.