Betonové ploty se mohou vyplnit kovem, dřevem či plastem

Jistě jste již někdy zaslechli nebo dokonce zahlédli betonový plot se dřevem postavený z prefabrikovaných dílů. Sestavují se podobně jako dětské stavebnice, tím se výstavba značně zkrátí a není ani tolik nákladná, jako u klasické cihlové zdi.

cihlová zeď

Výplně ze dřeva nebo z plastu či z kovu

Betonové ploty se staví buď jako celistvý „monoblok“, anebo se jejich část doplňuje s dalšími materiály. Tato řešení se ukázala v průběhu času jako velmi vítaná a žádaná, neboť beton je vděčný materiál pro tvorbu imitace různých povrchů, které dobře ladí s kovem, se dřevem i s plastovými díly.

Kov – zvolíte-li kovovou konstrukci výplně, vsaďte raději na jednoduchost s drobnými ozdobnými prvky. Dobře vyniká např. šedý beton se stříbrnými svislými tenkými kovovými profily čtvercového či kruhového průřezu. Výhodou tohoto řešení je, že vypadá elegantně a zároveň je dostatečně robustní a pevné. Je však náročnější na údržbu z hlediska pravidelných nátěrů.

kamenná zídka

Plast – na první pohled vypadá dobře, zvláště u tmavých barevných provedení. Plastové plotovky jsou takřka k nerozeznání s klasickými plotovkami ze dřeva a toto řešení se ukazuje jako praktické i z hlediska odolnosti vůči korozi a povětrnostním vlivům. Je prakticky bezúdržbové, chce to jen zvážit celkový vzhled, aby ladil s domovní fasádou a koncepcí zahrady.

Dřevo – v současné době nejčastější způsob, jak doplnit beton esteticky přijatelnou výplní. Masivní dřevo může mít podobu svislých plotovek, podobně jako u plastu, anebo zajímavější způsob je pokládat širší latě vodorovně a částečně přes sebe pod menším úhlem, řekněme 30 stupňů. Tím vznikne elegantní a přitom jednoduchá vazba, vhodná k většině typů staveb. Tato řešení jsou často k vidění u rodinných domů starších i novostaveb, u rekreačních chat, zahrádkářských kolonií a také u některých průmyslových objektů.