Dejte šanci vašemu samonosnému schodišti


Navštěvujete alespoň občas hrady a zámky? V naší zemi je jich bezpočet a je tudíž poměrně velká šance na to, abyste u některého z nich narazili na velmi opotřebené vnitřní schodiště. Mohou být kamenná či dřevěná a v obou případech mohou být jednotlivé schody natolik ošoupané, zejména ve svém středu, že je chůze po nich až nepříjemná. Ptáte se sami sebe, jak je možné, že jsou tu schody v takovém stavu, a že dokonce i ty z kamene ohlodal „zub času“ do takové podoby elipsové prohlubně?

schodiště v domě

Odpověď je jednoduchá, protože zdánlivě nevinný pohyb lidských nohou po velmi kompaktním povrchu vyvolává erozivní činnost, které prakticky nelze zabránit.

Jestliže se ale zaměříte na schodiště panelových domů, která tu stojí bezmála půl století, ta vypadají jako nová. Spíše se tu bude rozkládat PVC působením slunečního záření, než aby někdo tyto schody ošoupal.

kamenné schody v přírodě

Tímto se dostáváme k onomu známému problému moderní doby – tam, kde si lidé umístí schodiště, snaží se mít i výtah. A kde je výtah, schody přestávají mít svůj praktický význam a poslouží jen tehdy, je-li výtah mimo provoz. To je ale velká chyba. Necháte-li si zhotovit ve svém vícepodlažním domě samonosné schodiště KM design a jste-li zdraví a pohybliví, dejte mu šanci schody prošoupat, než mít doma ještě výtahovou šachtu s kabinkou.

Chůze po schodech je velmi zdraví prospěšná, nebudete tolik vystaveni civilizačním onemocněním, budete pohyblivější, zdatnější, veselejší a čilejší. Schody patří k nejlepším cvičebním pomůckám, ač se to možná nezdá, navíc je máte doma k dispozici zadarmo (tedy s ohledem na jejich pořizovací cenu) a nemusíte ani nikam chodit daleko do posilovny.

Posilování nohou a chodidel na schodech je velmi efektivní, stačí jen vědět, jak vhodně cvičit se zátěží, s podřepy a výpony na špičky. Dopřejte si tuto námahu a dopřejte ji i vašim dětem, vaše snaha se sebou něco dělat se vám určitě vrátí.